Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Gatunki

 • Gniewosz plamisty

  Brak opisu obrazka
  Gniewosz plamisty Coronella austriaca należy do rodziny połozowate (tzw. węże właściwe), do których należą obecnie 1803 gatunki na całym świecie. W Polsce są to zaledwie cztery gatunki, w tym: zaskroniec zwyczajny Natrix natrix, zaskroniec rybołów Natrix tessellata oraz wąż Eskulapa Zamenis longissimus.
  Data publikacji: 03-02-2022 12:21
 • Podkowiec mały

  Brak opisu obrazka
  Podkowiec mały jest jednym z dwóch podkowcowatych (obok podkowca dużego) występujących w naszym kraju i jako jedyny, występujący stale. Jest jednym z najmniejszych rodzimych nietoperzy
  Data publikacji: 02-02-2022 13:28
 • Mewa śmieszka

  Brak opisu obrazka
  Chroicocephalus ridibundus (dawn. Larus ridibundus) Populacja w Polsce: około 90 tysięcy par lęgowych (dane z 2013 r.) Środowisko występowania: na nizinach w pobliżu płytkich i spokojnych wód; słonych i słodkich Pożywienie: bardzo zróżnicowane; drobne zwierzęta, padlina, pokarm pochodzenia antropogenicznego Gdzie spotkasz na Opolszczyźnie: Zbiornik Nyski, Zbiornik Otmuchowski, miasta leżące nad Odrą
  Data publikacji: 14-01-2022 10:45
 • Rezerwat florystyczny Góra Gispowa i jego goście

  Sarna europejska
  Głównym zadaniem rezerwatów przyrody jest ochrona najcenniejszych przyrodniczo obszarów. Jednym z ciekawszych, jak również najstarszych, rezerwatów województwa opolskiego jest Rezerwat Przyrody Góra Gipsowa. W obszarze tego rezerwatu chronione są głównie wyjątkowe gatunki roślin charakterystyczne dla muraw kserotermicznych.  
  Data publikacji: 05-01-2022 12:21
 • Albinizm lnu austriackiego

  Forma albinotyczna lnu austriackiego, autor: Irena Kania-Surowiec
  Albinizm traktowany jest jako zaburzenie genetyczne, które pojawia się u roślin i zwierząt. U roślin najczęściej formy albinotyczne nie posiadają pigmentu tj. chlorofilu w chloroplaście, który umożliwia im fotosyntezę.  W przyrodzie zazwyczaj takie zjawisko powstaje jako efekt stresu u rośliny w wyniku działania określonych czynników abiotycznych (nadmiar lub brak określonych substancji pokarmowych w glebie) lub spontanicznie niezależnie od środowiska.
  Data publikacji: 11-08-2021 15:10
 • Wilk szary

  wilczy trop, autor: Karolina Olszanowska-Kuńka
  Data publikacji: 25-03-2021 06:53
 • Orzesznica leszczynowa

  orzesznica leszczynowa, autor: Irena Kania-Surowiec
  Orzesznica leszczynowa to najmniejszy przedstawiciel z rodziny pilchowatych (inaczej popielicowatych), nazywana zwyczajowo z angielskiego „dormouse”, co dosłownie oznacza śpiącą mysz. Nazwa ta pochodzi od istotnej cechy tego gatunku, który większą część swojego życia przesypia, ukryty w gnieździe utkanym między innymi z zielonych liści leszczyny. Polska nazwa „orzesznica” wzięła się od orzeszków laskowych, które są przysmakiem tego pilcha, choć nie są głównym składnikiem jego diety.
  Data publikacji: 10-02-2021 08:48
 • Pluszcz zwyczajny

  Brak opisu obrazka
  Pluszcz zwyczajny to niewielkich rozmiarów ptak wróblowy, którego spotkamy wyłącznie nad ciekami o wartkim nurcie. Występujący w górskich częściach Polski podgatunek jest ciemnobrązowy, z białą plamą na podgardlu i piersi i nieco różni się od podgatunku z Północy. Ptaki te charakteryzują się bardzo mocnymi i chwytnymi nogami z pazurkami, umożliwiającymi im chodzenie po dnie w celu zdobywania pokarmu. Wyjątkowo w porównaniu do innych wróblowych, pluszcze są świetnymi nurkami i pływakami. Ich ciało wykazuje szereg przystosowań do nietypowego, podwodnego zdobywania pokarmu (dodatkowa powieka, gęstsze kości, mocno umięśnione skrzydła).
  Data publikacji: 09-02-2021 08:59
 • Kania ruda

  Brak opisu obrazka
  Jeden z najbardziej barwnych ptaków drapieżnych występujących w Polsce. Kanie rude są dużymi ptakami, których rozpiętość skrzydeł wynosi 140-165 cm. Najłatwiej obserwuje się je gdy patrolują rewir lub korzystają z kominów powietrznych w pobliżu siedliska. Gniazdo zazwyczaj umiejscowione jest na wysokim drzewie niewielkiego zadrzewienia lub lasu, znajdującego się w bliskości do innych siedlisk (łąki, pola uprawne, stawy, mokradła), najczęściej w dolinach rzecznych.
  Data publikacji: 05-02-2021 07:40
 • Rybitwa białowąsa

  kolonia rybitwy białowąsej, dokumentacja RDOŚ Opole
  Rybitwa białowąsa w Polsce najczęściej widywana jest na przelotach, chociaż w ostatnich latach jest nielicznie lęgowa. Gniazda zakładane są kolonijnie w pobliżu szuwarów, roślinności przy zbiornikach wodnych, lub nawet na liściach roślinności pływającej, jednakże w bliskości do otwartych luster wody. W Polsce rybitwy białowąse gniazdują w bardzo małych i nielicznych koloniach.
  Data publikacji: 28-01-2021 13:44
 • Sóweczka

  Brak opisu obrazka
  Sóweczka Glaucidium passerinum to najmniejsza, wielkości szpaka, sowa występująca w Polsce. Jest objęta ścisłą ochroną gatunkową oraz ochroną strefową. Jej siedliskiem występowania są zazwyczaj bory mieszane, stare świerczyny i lasy z przewagą świerka, najczęściej w górach.
  Data publikacji: 22-01-2021 07:59
 • Bielik

  Brak opisu obrazka
  Tego majestatycznego ptaka można spotkać nad większymi jeziorami, stawami i rzekami. Jego ogromne gniazdo (nawet 2 m średnicy i 3-4 m wysokości) jest zazwyczaj wielokrotnie używane i dobudowywane. Gatunek ten jest objęty ochroną ścisłą oraz wymaga ustalenia strefy ochrony w miejscu regularnego przebywania.
  Data publikacji: 29-10-2020 12:43
Wersja XML