Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Gatunki

 • Mewa śmieszka

  Brak opisu obrazka
  Chroicocephalus ridibundus (dawn. Larus ridibundus) Populacja w Polsce: około 90 tysięcy par lęgowych (dane z 2013 r.) Środowisko występowania: na nizinach w pobliżu płytkich i spokojnych wód; słonych i słodkich Pożywienie: bardzo zróżnicowane; drobne zwierzęta, padlina, pokarm pochodzenia antropogenicznego Gdzie spotkasz na Opolszczyźnie: Zbiornik Nyski, Zbiornik Otmuchowski, miasta leżące nad Odrą
  Data publikacji: 14-01-2022 10:45
 • Rezerwat florystyczny Góra Gispowa i jego goście

  Sarna europejska
  Głównym zadaniem rezerwatów przyrody jest ochrona najcenniejszych przyrodniczo obszarów. Jednym z ciekawszych, jak również najstarszych, rezerwatów województwa opolskiego jest Rezerwat Przyrody Góra Gipsowa. W obszarze tego rezerwatu chronione są głównie wyjątkowe gatunki roślin charakterystyczne dla muraw kserotermicznych.  
  Data publikacji: 05-01-2022 12:21
 • Albinizm lnu austriackiego

  Forma albinotyczna lnu austriackiego, autor: Irena Kania-Surowiec
  Albinizm traktowany jest jako zaburzenie genetyczne, które pojawia się u roślin i zwierząt. U roślin najczęściej formy albinotyczne nie posiadają pigmentu tj. chlorofilu w chloroplaście, który umożliwia im fotosyntezę.  W przyrodzie zazwyczaj takie zjawisko powstaje jako efekt stresu u rośliny w wyniku działania określonych czynników abiotycznych (nadmiar lub brak określonych substancji pokarmowych w glebie) lub spontanicznie niezależnie od środowiska.
  Data publikacji: 11-08-2021 15:10
 • Wilk szary

  wilczy trop, autor: Karolina Olszanowska-Kuńka
  Data publikacji: 25-03-2021 06:53
 • Orzesznica leszczynowa

  orzesznica leszczynowa, autor: Irena Kania-Surowiec
  Orzesznica leszczynowa to najmniejszy przedstawiciel z rodziny pilchowatych (inaczej popielicowatych), nazywana zwyczajowo z angielskiego „dormouse”, co dosłownie oznacza śpiącą mysz. Nazwa ta pochodzi od istotnej cechy tego gatunku, który większą część swojego życia przesypia, ukryty w gnieździe utkanym między innymi z zielonych liści leszczyny. Polska nazwa „orzesznica” wzięła się od orzeszków laskowych, które są przysmakiem tego pilcha, choć nie są głównym składnikiem jego diety.
  Data publikacji: 10-02-2021 08:48
 • Pluszcz zwyczajny

  Brak opisu obrazka
  Pluszcz zwyczajny to niewielkich rozmiarów ptak wróblowy, którego spotkamy wyłącznie nad ciekami o wartkim nurcie. Występujący w górskich częściach Polski podgatunek jest ciemnobrązowy, z białą plamą na podgardlu i piersi i nieco różni się od podgatunku z Północy. Ptaki te charakteryzują się bardzo mocnymi i chwytnymi nogami z pazurkami, umożliwiającymi im chodzenie po dnie w celu zdobywania pokarmu. Wyjątkowo w porównaniu do innych wróblowych, pluszcze są świetnymi nurkami i pływakami. Ich ciało wykazuje szereg przystosowań do nietypowego, podwodnego zdobywania pokarmu (dodatkowa powieka, gęstsze kości, mocno umięśnione skrzydła).
  Data publikacji: 09-02-2021 08:59
 • Kania ruda

  Brak opisu obrazka
  Jeden z najbardziej barwnych ptaków drapieżnych występujących w Polsce. Kanie rude są dużymi ptakami, których rozpiętość skrzydeł wynosi 140-165 cm. Najłatwiej obserwuje się je gdy patrolują rewir lub korzystają z kominów powietrznych w pobliżu siedliska. Gniazdo zazwyczaj umiejscowione jest na wysokim drzewie niewielkiego zadrzewienia lub lasu, znajdującego się w bliskości do innych siedlisk (łąki, pola uprawne, stawy, mokradła), najczęściej w dolinach rzecznych.
  Data publikacji: 05-02-2021 07:40
 • Rybitwa białowąsa

  kolonia rybitwy białowąsej, dokumentacja RDOŚ Opole
  Rybitwa białowąsa w Polsce najczęściej widywana jest na przelotach, chociaż w ostatnich latach jest nielicznie lęgowa. Gniazda zakładane są kolonijnie w pobliżu szuwarów, roślinności przy zbiornikach wodnych, lub nawet na liściach roślinności pływającej, jednakże w bliskości do otwartych luster wody. W Polsce rybitwy białowąse gniazdują w bardzo małych i nielicznych koloniach.
  Data publikacji: 28-01-2021 13:44
 • Sóweczka

  Brak opisu obrazka
  Sóweczka Glaucidium passerinum to najmniejsza, wielkości szpaka, sowa występująca w Polsce. Jest objęta ścisłą ochroną gatunkową oraz ochroną strefową. Jej siedliskiem występowania są zazwyczaj bory mieszane, stare świerczyny i lasy z przewagą świerka, najczęściej w górach.
  Data publikacji: 22-01-2021 07:59
 • Bielik

  Brak opisu obrazka
  Tego majestatycznego ptaka można spotkać nad większymi jeziorami, stawami i rzekami. Jego ogromne gniazdo (nawet 2 m średnicy i 3-4 m wysokości) jest zazwyczaj wielokrotnie używane i dobudowywane. Gatunek ten jest objęty ochroną ścisłą oraz wymaga ustalenia strefy ochrony w miejscu regularnego przebywania.
  Data publikacji: 29-10-2020 12:43
 • Zimorodek

  Zimorodek fot. Tomasz Biwo
  Zimorodek jest jednym z najpiękniej ubarwionych ptaków Polski
  Data publikacji: 27-10-2020 15:44
 • Bocian czarny

  Bociany czarne, autor: Tomasz Biwo
  Hajstra, bo tak brzmi zwyczajowa nazwa bociana czarnego, to dużej wielkości ptak (niewiele mniejszy od bociana białego), gniazdujący starych lasach. Gniazda zazwyczaj umiejscowione są na wiekowych drzewach, pod okapem. W Polsce bocian czarny jest gatunkiem chronionym i tzw. gatunkiem strefowym, czyli takim, dla którego wyznacza się specjalny obszar chroniony.
  Data publikacji: 14-10-2020 11:00
Wersja XML