-
orzesznica leszczynowa, autor: Irena Kania-Surowiec
Orzesznica leszczynowa to najmniejszy przedstawiciel z rodziny pilchowatych (inaczej popielicowatych), nazywana zwyczajowo z angielskiego „dormouse”, co dosłownie oznacza śpiącą mysz. Nazwa ta pochodzi od istotnej cechy tego gatunku, który większą część swojego życia przesypia, ukryty w gnieździe utkanym między innymi z zielonych liści leszczyny. Polska nazwa „orzesznica” wzięła się od orzeszków laskowych, które są przysmakiem tego pilcha, choć nie są głównym składnikiem jego diety.
Data publikacji: 10-02-2021 08:48
-
Brak opisu obrazka
Pluszcz zwyczajny to niewielkich rozmiarów ptak wróblowy, którego spotkamy wyłącznie nad ciekami o wartkim nurcie. Występujący w górskich częściach Polski podgatunek jest ciemnobrązowy, z białą plamą na podgardlu i piersi i nieco różni się od podgatunku z Północy. Ptaki te charakteryzują się bardzo mocnymi i chwytnymi nogami z pazurkami, umożliwiającymi im chodzenie po dnie w celu zdobywania pokarmu. Wyjątkowo w porównaniu do innych wróblowych, pluszcze są świetnymi nurkami i pływakami. Ich ciało wykazuje szereg przystosowań do nietypowego, podwodnego zdobywania pokarmu (dodatkowa powieka, gęstsze kości, mocno umięśnione skrzydła).
Data publikacji: 09-02-2021 08:59
-
Brak opisu obrazka
Jeden z najbardziej barwnych ptaków drapieżnych występujących w Polsce. Kanie rude są dużymi ptakami, których rozpiętość skrzydeł wynosi 140-165 cm. Najłatwiej obserwuje się je gdy patrolują rewir lub korzystają z kominów powietrznych w pobliżu siedliska. Gniazdo zazwyczaj umiejscowione jest na wysokim drzewie niewielkiego zadrzewienia lub lasu, znajdującego się w bliskości do innych siedlisk (łąki, pola uprawne, stawy, mokradła), najczęściej w dolinach rzecznych.
Data publikacji: 05-02-2021 07:40
-
kolonia rybitwy białowąsej, dokumentacja RDOŚ Opole
Rybitwa białowąsa w Polsce najczęściej widywana jest na przelotach, chociaż w ostatnich latach jest nielicznie lęgowa. Gniazda zakładane są kolonijnie w pobliżu szuwarów, roślinności przy zbiornikach wodnych, lub nawet na liściach roślinności pływającej, jednakże w bliskości do otwartych luster wody. W Polsce rybitwy białowąse gniazdują w bardzo małych i nielicznych koloniach.
Data publikacji: 28-01-2021 13:44
-
Brak opisu obrazka
Sóweczka Glaucidium passerinum to najmniejsza, wielkości szpaka, sowa występująca w Polsce. Jest objęta ścisłą ochroną gatunkową oraz ochroną strefową. Jej siedliskiem występowania są zazwyczaj bory mieszane, stare świerczyny i lasy z przewagą świerka, najczęściej w górach.
Data publikacji: 22-01-2021 07:59
-
Brak opisu obrazka
Tego majestatycznego ptaka można spotkać nad większymi jeziorami, stawami i rzekami. Jego ogromne gniazdo (nawet 2 m średnicy i 3-4 m wysokości) jest zazwyczaj wielokrotnie używane i dobudowywane. Gatunek ten jest objęty ochroną ścisłą oraz wymaga ustalenia strefy ochrony w miejscu regularnego przebywania.
Data publikacji: 29-10-2020 12:43
-
Zimorodek fot. Tomasz Biwo
Zimorodek jest jednym z najpiękniej ubarwionych ptaków Polski
Data publikacji: 27-10-2020 15:44
-
Bociany czarne, autor: Tomasz Biwo
Hajstra, bo tak brzmi zwyczajowa nazwa bociana czarnego, to dużej wielkości ptak (niewiele mniejszy od bociana białego), gniazdujący starych lasach. Gniazda zazwyczaj umiejscowione są na wiekowych drzewach, pod okapem. W Polsce bocian czarny jest gatunkiem chronionym i tzw. gatunkiem strefowym, czyli takim, dla którego wyznacza się specjalny obszar chroniony.
Data publikacji: 14-10-2020 11:00