Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Rezerwat przyrody Przylesie

Rok utworzenia: 1969r.
Powierzchnia: 17,24 ha
Rodzaj: leśny
Położenie administracyjne: powiat Brzeg, gmina Olszanka
Nadleśnictwo: Brzeg

 

 

Współrzędne geograficzne: N 50° 47' 56,45"; E 17° 21' 17,62"

Rezerwat położony jest w obrębie kompleksu leśnego o powierzchni około 360 ha. Najbliższa miejscowość Przylesie jest oddalona od rezerwatu o około 2 km.

Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu drzewostanów naturalnego pochodzenia, tworzących liczne formy przejściowe od grądu do łęgu. W ich skład wchodzą: lipa drobnolistna, dąb szypułkowy, grab zwyczajny, klon jawor, klon zwyczajny, jesion wyniosły, olsza czarna, wiąz pospolity i wiąz szypułkowy. Ogółem na terenie rezerwatu stwierdzono 145 gatunków roślin naczyniowych, w tym 2 gatunki roślin chronionych (podkolan biały, wawrzynek wilczełyko) oraz 5 ujętych na czerwonej liście roślin naczyniowych województwa opolskiego (dziurawiec kosmaty, narecznica szerokolistna, perłówka jednokwiatowa, zdrojówka rutewka, wiechlina odległokłosa). Potwierdzono tutaj występowanie 4 mchów objętych ochroną częściową (dzióbkowiec Zetterstedta, gładysz paprociowaty, krzewik źródliskowy, zwiślik maczugowaty).

Czy wiesz, że...?

…Podkolan biały to storczyk, który jest zapylany przez ćmy wabione odurzającym zapachem kwiatów. Inaczej niż u wielu innych storczyków, owady znajdują nektar w ostrodze kwiatu, do której docierają, wsuwając długą trąbkę przez wąski łącznik pręcika. Pyłkowiny przyczepiają się do trąbki, a następnie przenoszone są przez motyla na kolejną roślinę.

Wersja XML