Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Rezerwat florystyczny Góra Gispowa i jego goście

Głównym zadaniem rezerwatów przyrody jest ochrona najcenniejszych przyrodniczo obszarów. Jednym z ciekawszych, jak również najstarszych, rezerwatów województwa opolskiego jest Rezerwat Przyrody Góra Gipsowa. W obszarze tego rezerwatu chronione są głównie wyjątkowe gatunki roślin charakterystyczne dla muraw kserotermicznych. Atrakcyjne rośliny przyciągają przeróżne stworzenia, najczęściej i w największej liczbie są to stawonogi. Rezerwat ten nie został udostępniony turystom, więc do jego obszaru stosuje się między innymi zakazy ruchu pieszego czy zakaz ruchu pojazdów mechanicznych. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu zaintrygowani powstałą dziką ścieżką zainstalowali tymczasowo aparat typu foto-pułapka. Zobaczcie sami jakich gości przyciąga ten piękny rezerwat!

1.borsuk europejski.jpeg

Fot. 1. Borsuk europejski Meles meles to drapieżny ssak prowadzący skryty, nocny tryb życia. Czy wiesz, że jest jednym z „najczystszych” dzikich zwierząt? Swoje potrzeby załatwia w wykopanych przez siebie dołkach, poza norą.

2. sarna europejska.jpeg

Fot. 2. Czy widzisz tutaj sarnę? Praca nadzoru przyrodniczego nie zawsze jest prosta i oczywista. W centralnej części tego zdjęcia możesz zauważyć stojącą sarnę europejską Capreolus capreolus.

Sarna europejska

Fot. 3. Tutaj już bardziej oczywista samica sarny Capreolus capreolus czyli koza.

4. lis pospolity.jpeg

Fot. 4. Z tej samej ścieżki co borsuk korzysta również lis pospolity Vulpes vulpes. Preferuje nocny tryb życia, chociaż nieraz można go napotkać o innej porze dnia.

5. kot domowy.jpeg

Fot. 5. Niestety jednym z gości okazał się kot domowy Felis catus. Pamiętaj, że jeśli posiadasz takiego zwierzaka, to warto zawiesić mu dzwoneczek na szyi. Dźwięk dzwoneczka znacznie obniża efektywność polowania tego drapieżnika, gdyż jest on wtedy słyszalny dla potencjalnych ofiar.

Autor: Ewa Poślińska

Wersja XML